Vanemate mõjusfäärist vabanemine ja lastest lahti laskmine (1. osa)

Vanematel peab olema oskus oma lapsed vabaks lasta ning lastel peab olema võime see vabadus välja kanda ja oma teed minna ehk oma eluülesannet täitma asuda.

On loomulik, et laste järk-järguline eemaldumine vanematest, kodu tähtsuse vähenemine, sõprade olulisuse kasv, "elu proovimine" algab kusagil 14. eluaasta paiku ning aasta-aastalt toimub eemaldumine kuni hetkeni, mil laps (nüüd siis juba täiskasvanu) jätab pesa maha ja läheb laia ellu ennast proovile panema, ennast avastama. Algavad Odysseuse rännakud ehk eneseleidmine läbi elu keerdkäikude. Kuigi see tundub ebatäiuslik, on selline arengu kulg kõige parem ehk vanematel peab olema tarkus ja oskus lasta lahti ja "lastel" julgus ja jõud minna.

Paljudel emadel on raske loobuda laste pärast murtsemisest. Loomulikult ei räägi me radikaalsest ükskõiksusest, sest emaarmastus kestab surmani (ja tegelikult ka sealt edasi, meid seob hingedevaheline kokkulepe). Õige tasakaalu leidmine hoolitsemise ja vabaks laskmise vahel on eluaegne ülesanne.

Muretsemise kaudu hoiavad emad poegade mehelikkust kammitsais. Kui poja mehelikkus on kammitsais, ei suuda viimane siin maailmas midagi ellu viia, ka siis, kui tal on avanenud reaalsed oskused ja anded. Ema hoiab oma pojast seda tugevamini kinni, mida psüühiliselt nõrgem mees tema kõrval on, või sageli, kui ei ole üldse meest kõrval. Üha sagedasem on pilt 30 pluss meestest, kes löntsivad koos oma emaga mööda poode ning kaubanduskeskusi, neil on madal motivatsioon, jõuetus oma mugavusharjumustest välja tulla, suurema eesmärgi puudus ehk nad ei ole leidnud mõtet. Seksuaalenergia, mida mees peaks loomingus kasutama, tarbitakse ema poolt (seda loomulikult alateadlikult) ära. Targad emad saavad sellest olukorrast aru ja tõukavad ise poja mugavusmudast välja, ellu, astuvad pojast eemale, tulevad emarollist välja suurendades seeläbi eneses naiselikkust. Ta peab avama silmad mõistmaks, et ta ei pea oma suhtlemisvajadust vaid poja kaudu rahuldama, vaid et tema ümber on ka teisi inimesi.

Olukord on keerulisem siis, kui ema ei saa või ei taha sellest aru saada. Siis tuleb pojal leida eneses see jõud, kasvõi emaga konflikti minemise hinnaga. Poeg peab ärkama, tolmu eneselt maha lükkma ja meheks saama mitte jääma kogu aeg ema juurde oma lapselikku rolli. Kui seda jõudu ei leita, hakkab poeg ühe väljundina jooma. Ilmselt kõlab kirjeldatu tänapäeva ühiskonnas üpris tuttava pildina.

Järgneb...

Eelmine
Ajavaimu illusioonidest vabanemine
Järgmine
Vanemate mõjusfäärist vabanemine ja lastest lahti laskmine (2. osa)

Lisa kommentaar

Email again: