Käsu täitmine ei vabasta inimest põhjuse ja tagajärje seadusest

Mina-täitsin-ainult-käsku- lause ei vabasta meid isiklikust vastutusest mida kanname, isegi siis kui seda täielikult teadvustanud ei ole.

Ei saa sündida kahju kui käsuandjatel puuduvad toimepanijad. Eriti kriisiolukordades tuleb lähtuda kõiges kõrgeimast võimalikkusest. Enne, kui käsku täitma hakkame, tuleb meil küsida oma südametunnistuselt on see eetiline või mitte. Erandina saab vaadelda olukordi, mis toimunud surmaähvardusel, psüühika murdumise läbi. See ei vabasta meid küll vastutusest aga kergendavalt mõjub siiski. Teadvustades oma inimlikud nõrkused, himud ja hirmud, kannab meist igaüks oma teel kaasas rohkemat kui ta ise. Meil kõigil on oma asendamatu roll kosmilises plaanis ja igaühe elu on palju olulisem, kui see meile esmapilgul paista võib.

„Kõige raskem asi maailmas on säilitada mingi grupi liikmena oma individuaalne dissitentlik arvamus,“ on kirjanik Doris Lessing öelnud.

Päeva lõpuks peavad kõik hakkama kandma oma risti, kõigil tuleb liikuda oma teed mööda, ka massidel, kes seda täna veel ei tee, kes selle peale isegi veel mõelnud pole.

Meil kõigil on vaba tahe mitte osaleda kurja legaliseerimises. Oma vastutuse tajumine aitab kaasa selle tahte rakendamisel. Siin „tõdede paljususes“ tuleb meil juhinduda oma äratundmisvõimest, eriti siis, kui valdava enamuse pime püüd on kuuluda ühtemoodi mõtlevasse enamusse.

Lessing:

„/…/ on olemas algupäraseid mõtlejaid, inimesi, kes ajavad oma rida ning kellest ei saa vajaduse ohvreid öelda või teha seda, mida teevad kõik teised. Neid on aga vähe, väga vähe /…/“

Inimene ei saa minna iseendaga vastuollu, arengut ei ole võimalik tagasi pöörata, juba ärganud teadvust ei saa magama sundida. Kui sina kuulud nende väheste hulka, võid endale õnne soovida ja lähtuda oma valikutes sisemisest äratundmisest ning usaldusest.

Eelmine
Millised kaardid sul taskus on ?
Järgmine
Sõltumata sellest, mis maailmas toimub, sinul on oma tee minna

Lisa kommentaar

Email again: