Sildid:

Ajavaimu illusioonidest vabanemine

Küsimus ei ole selles, mis praegu toimub, vaid selles, millise tee inimesed valivad.

Pole juhuslik, et maailm liigub tehnogeensuse poole. Jõud, mis seda mõttelaadi edasi lükkab eksisteeris ka Vanas Egiptuses ja laieneb ekspansiivselt ka praegu.

Selle jõu üheks avaldumisvormiks on usk mateeriasse või teise sõnaga – jõud, mis eitab vaimu. See jõud on end taaskogunud juba tegelikult pikka aega, alates Kopernikusest. Küsimus ei ole üldse selles, mis praegu maailmas toimub. Küsimus on selles, millise tee inimkond valib. Iga inimene enda sees peab aru saama iseendast ja selle kaudu lahti mõtestama maailma enda ümber.

Selleks, et tõeliselt olla vaba naine või mees, tuleb ajavaimust välja kasvada. See tähendab ajavaimu poolt loodud illusioonidest vabanemist. Vabanemine ei ole ühe illusiooni asendamine teisega. Kui inimene on selle saavutanud, saab ta olla juhitud täielikult vaimu poolt. Ta on siis omamoodi tulnukas, olles küll ajavaimu illusoonide keskel, kuid mitte osa sellest. See on tänasel päeval elavate inimeste üks ühine ja samal ajal ka individuaalne ülesanne. See on vaimus kasvamise ülesanne.

Samas, mateeria kammitsast ei vabaneta selle eitamise kaudu. Õigupoolest ei vabaneta mitte millestki eitamise kaudu alates metafüüsilistest tasanditest lõpetades igapäevaelu pisiasjadega. Kui miski sind häirib või riivab, siis selle kõrvaletõstmine, eiramine ei aita. See nähtus tuleb tagasi, kui mitte täna, siis homme.

Ajavaimust aitab välja kasvada vastand ise – kuigi kurja kuulutavad, on vastandlikke arengujõude vaja, et aru saada, kes me oleme, milliseid ja kelle mõtteid mõtleme, milliseid jõude teenime. Nad on selleks, et õppida nägema nähtamatut – ka see on midagi, mida meilt oodatakse.

Ei ole juhuslik, et tehnoloogiast üleküllastunud maailmas just inimese tahe üha nõrgemaks muutub. Tahtejõuetus ei ole midagi füüsilist, vaid ennekõike vähene vaimujõud. Kuna tehnloogia oma olemuses eitab vaimu, ei saa vaimujõudu siin maailmas ka olla. Mateeriausk pole ju midagi muud kui eneseeitus, inimese marginaliseerimine. Siit koorub välja teine oluline ülesanne – õppida tahet, kõrgemas mõttes tundma, õppida selle läbi looma mitte saama.

Eelmine
Vabaduseni tuleb jõuda eneste sees
Järgmine
Vanemate mõjusfäärist vabanemine ja lastest lahti laskmine (1. osa)

Lisa kommentaar

Email again: